KAPPAX26B1X1BF
KappaPix 26B1X1BF
Order Code: KAPPAX26B1X1BF
IP rating
 IP30
Key Features
  • XR/VP Led screen with R2 Control system and >7680Hz Refresh rate
  • Single person installation, automatic edge & corner protection
  • Fast LED Module and PSU replacement
  • Curving plates concave and convex +10° / -5°
  • Up to 16bit grayscale and 251Hz Image frame rate
KappaPix 26B is an high standard LED screen for XR & Virtual Production with a 2,6 mm pixel pitch, designed to meet requirements for motion picture and XR studios.
KappaPix 26B uses premium components and it is equipped with Brompton R2 receiver cards on board, achieving >7680Hz Refresh rate, >251Hz image frame rate and up to 16bit grey scale, optimize behavior also in low light application.
Read less
KappaPix 26B is an high standard LED screen for XR & Virtual Production with a 2,6 mm pixel pitch, designed to meet requirements for motion picture and XR studios.KappaPix 26B uses premium components ...
Photo Gallery
Specifications
VIDEO
  • Driver chip type: MBI 5264
  • LED source: SMD 1515 full black with anti-reflection coating trattament
  • Pixel pitch: 2.6 mm
  • Panel resolution: 192x192pixels
  • Module resolution: 96x96pixels
  • Luminous flux: 1.200nit
  • Contrast: 6.000:1
  • Grayscale: 16 bit
  • Refresh rate ≥: 7.680Hz
  • Frame rate: 251 Hz
  • Drive Mode: 1/16 scan, constan current
  • Vertical viewing angle: 160°
  • Horizontal viewing angle: 160°
  • LED density: 147.456LED/sqm
  • Dead Pixel Ratio: <0,002
  • LED avg life span: 100.000 h
ELECTRICAL
  • Power input/output: IP65 Neutrik powerCON
  • Power supply: AC 110/230 V 50/60 Hz
  • Max power consumption (panel): 160W
  • Avg power consumption (panel): 55W
  • Max power consumption (sqm): 640W
  • Avg power consumption (sqm): 220W
  • Standby power consumption (pannello): 55W
  • Max rated current/panel:: AC 220 V / 0.73 A
  • Working temperature: -10°C / +45°C
  • Working humidity: 10~80 RH%
CONTROL
  • Receiving card: R2
  • Control protocol: Brompton
  • Signal input: waterproof Neutrik RJ45
  • Signal output: waterproof Neutrik RJ45
MECHANICS
  • Magnetic LED modules: available
  • Module size (WxH): 250x250mm / 9.84''x9.84''
  • Panel size(WxHxD): 500×500×70.1mm / 19.69''