ASTRAHYB330
Astra Hybrid330
Order Code: ASTRAHYB330
Source
330W high-power white LED
Zoom range
3° - 50° motorised linear zoom
IP rating
 IP20
Weight
21,6kg / 47.62lbs
Key Features
  • 330W LED hybrid moving light
  • Zoom range from 3° to 50°
Its optical system offers a linear range from 3° to 50°, furnished with a sizable 140mm front lens. This unique combination enables an intense beam and homogenous spotlight, providing an exceptional lumen output and surpassing the evenness offered by arc-discharge fixture in its category.
Read less
Photo Gallery
Specifications
LIGHT SOURCE
  • Source: 330W high-power white LED
  • Source CCT: 7.000K
  • Luminous flux: (3°) 8'493 lm - (50°) 15'272
  • Lux: (3°) 114'701 lx - (50°) 1'882lx @5 m full
  • Source life expectancy: > 50.000 hrs (L70B10 @Ta 25° C / 77° F)
OPTICS
  • Zoom range: 3° - 50° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 140mm / 5.51''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised 16-bit
COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: CMY colour system on 3 gradually fading colour wheels
  • CCT: on wheel 2.400 K and 3.200 K
  • Colour wheel: HighCRI+8 dichroic filters on 3 independent colour wheels
DYNAMIC EFFECTS
  • Control Resolution: 16-bit dimmer control
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • FX generator: 2 prisms overlap for spectacular aerial effects
  • Circular prism: 8-f with bi-directional rotation, indexing
  • Linear prism: 6-f with bi-directional rotation, indexing
  • Frost: linear 0-100%
GOBOS
  • Rotating gobos: 8 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: 19,9 mm outer / 16 mm image / up to 3 mm thickness
  • Fixed gobos: 11 fixed gobos + open
CONTROL
  • Supported Protocols: DMX512, RDM, ArtNet, sACN (IGMP v2), CRMX
  • DMX channels: 29ch
  • RDM: for remote addressing and parameter configuration
  • Display: LCD high resolution colour display with autoflip
MOVEMENT
  • Pan: 540° - 16-bit resolution
  • Tilt: 270° - 16-bit resolution
  • Position feedback: automatic repositioning after external movement
  • Pan / tilt lock: for transport and maintenance
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 - 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: 4 selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: included, self-charging battery backup
  • Selectable PWM: 600 to 50000 Hz (selectable steps)
  • Firmware upgrade: via DMX with UPBOXPRO/UPBOX2 (not included) or via USB pen drive
CONNECTIONS
  • Power connection: Neutrik powerCON TRUE1 IN/OUT connectors
  • Signal connection: Amphenol XLR 5p IN/OUT connectors
  • Wireless Connection: integrated LumenRadio TiMo FX RDM - CRMX and W-DMX compatible
  • Data connection: Neutrik Art-Net RJ45 IN/OUT
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz (max absolutes range: 90-264V - 50/60Hz)
  • Max power consumption (230V): 517W
  • Output (at 230V): 4 units on a single power line
  • Standby power: 91W
  • Power factor: > 0,98
PHYSICAL
  • IP rating: IP20
  • Cooling: heat pipe with low-noise fan
  • Housing: Aluminium structure with high-resistance polycarbonate cover
  • Finish: black (RAL 9004)
  • Operating temperature: Ta -10 to +45 °C (+14 to +113 °F)
  • Dimensions (WxHxD): 411x638x244mm / 16.18''x25.12''x9.61''