ASTRAPROFILE900HQ
Astra Profile900HQ
Order Code: ASTRAPROFILE900HQ
Source
1000W White LED (driven @900W)
Zoom range
5,4° - 52° motorised linear zoom
IP rating
 IP20
Weight
45,2kg / 99.65lbs
Key Features
  • 900W 6000K White LED source with CRI 96Ra
  • 185mm front lens with a 5°-52° zoom
  • MotiOs enhances motion speed, precision, and responsiveness across motorized features
The Astra Profile900HQ is the flagship, high-quality profile moving head designed for large-scale theaters, TV & Film production. Powered by a 900W LED source with CRI 96, it delivers a bright and perfectly balanced 6000K White, making it an exceptional key light for any major production.
Its large 185mm front lens and versatile 5°-52° zoom range ensure outstanding performance at virtually any distance. The new MotiOs motion ecosystem enhances speed, precision, and responsiveness across pan, tilt, internal wheels, and framing modules, setting a new standard in motion control.
Read less
The Astra Profile900HQ is the flagship, high-quality profile moving head designed for large-scale theaters, TV & Film production. Powered by a 900W LED source with CRI 96, it delivers a bright and per...
Photo Gallery
Specifications
LIGHT SOURCE
  • Source: 1000W White LED (driven @900W)
  • Source CCT: 6.000K
  • Luminous flux: (5,4°) 13'969 lm - (med) 25'941 lm - (52°) 25'311 lm
  • Lux: (5,4°) 74'135 lx - (med) 9'836 lx - (52°) 1'659lx @5 m
  • CRI: 96
  • R9: 90
  • TLCI: 97
  • TM30 Rf: >91
  • TM30 Rg: <99
  • Source life expectancy: > 50.000 hrs (L70B10 @Ta 25° C / 77° F)
OPTICS
  • Zoom range: 5,4° - 52° motorised linear zoom
  • Lens diameter: 185mm / 7.28''
  • Lens type: HD anti-reflection lenses with achromatic coating
  • Focus: motorised 16-bit with tracking
COLOUR SYSTEM
  • Colour mixing: linear CMY
  • CCT: linear CTO correction 2.700 K ~ 6.000 K
  • Colour wheel: 6 colour filters + open
DYNAMIC EFFECTS
  • Control Resolution: 16-bit dimmer control
  • Animation wheel: animation wheel with CW and CCW rotation
  • FX generator: 2 prisms overlap for spectacular aerial effects
  • Circular prism: 4-f with bi-directional rotation, indexing
  • Linear prism: 6-f with bi-directional rotation, indexing
  • Frost: dual soft-edge and heavy with one interchangeable element
  • Iris: 5 - 100% motorised iris
GOBOS
  • Rotating gobos: 7 rotating gobos + open, interchangeable, indexing
  • Gobo size: 30 mm outer / 25 mm image / up to 3 mm thickness
CONTROL
  • Supported Protocols: DMX512, RDM, ArtNet, sACN, CRMX
  • DMX channels: 46ch
  • RDM: for remote addressing and parameter configuration
  • Display: Graphic User Interface
MOVEMENT
  • Pan: 540° - 16-bit resolution
  • Tilt: 270° - 16-bit resolution
  • Position feedback: automatic repositioning after external movement
  • Pan / tilt lock: for transport and maintenance
ELECTRONICS
  • Dimmer: linear 0 - 100% electronic dimmer
  • Dimmer curves: 4 selectable dimming modes available
  • Strobe / shutter: 1 - 30 Hz, electronic
  • Display battery: included, self-charging battery backup
  • Selectable PWM: 600 to 50000 Hz (selectable steps)
  • Firmware upgrade: via DMX with UPBOXPRO/UPBOX2 (not included) or via USB pen drive
CONNECTIONS
  • Power connection: Neutrik powerCON TRUE1 IN/OUT connectors
  • Signal connection: Neutrik XLR 5p IN/OUT connectors
  • Wireless Connection: integrated LumenRadio TiMo FX RDM - CRMX and W-DMX compatible
  • Data connection: Neutrik Art-Net RJ45 IN/OUT
ELECTRICAL
  • Mains power supply: 100-240V - 50/60Hz
  • Max power consumption (230V): 1310W
  • Output (at 230V): 2 units on a single power line
  • Standby power: 150 W
  • Power factor: > 0,97
PHYSICAL
  • IP rating: IP20
  • Cooling: heat pipe with low-noise fan
  • Housing: Aluminium structure with high-resistance polycarbonate cover
  • Finish: black
  • Operating temperature: Ta -10 to +45 °C (+14 to +113 °F)
  • Dimensions (WxHxD): 516x856x310mm / 20.31''x33.7''x12.2''